cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

9 + 6 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
 • Koha

  Açık kaynak kodlu kütüphane otomasyon sistemidir. Koha, 1999 yılında Yeni Zelanda'da, Horowhenua Library Trust için Kapito Communications Şirketi ve gönüllülerden oluşan bir ekip tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Maori (yeni zelanda yerlilerinin konuştuğu dildir) dilinde "armağan" anlamına gelen Koha adı ilk olarak 2000 yılında kullanılmaya başlanmıştır.
  dünyanın en büyük ve en eski açık kaynak kodlu kütüphane otomasyonu. dünyanın her kıtasında yüzlerce geliştirici tarafından geliştirilmekte(*) ve belirli aralıklarla yeni sürümleri yayınlanmaktadır. yanlış hatırlamıyorsam ülkemizde kurulum, bakım ve konfigürasyon işlerini devinim yazılım a.ş. yapmaktaydı en son. Kültür ve turizm bakanlığına bağlı tüm halk kütüphaneleri bu sistemi kullanır.


  windows server'lara da kurulabilse de, en sağlıklı unix tabanlı sistemlerde(*) kullanılabilir.


  #71 açık kaynak kodlu bir yazılım olduğu için sadece tek bir firma tarafından kurulum, bakım ve konfigürasyon işlemleri yapılmıyor. ülkemizde bir çok firma koha'ya destek vermektedir.
  Açık kaynaklı ve ücretsiz olmasının yanında birçok paralı otomasyon siteminden daha kullanışlıdır, herhangi bir firma vs ihtiyaç olmadan kütüphaneler kendileri kurup kullanılabilir hale getirebilir.
  bbysozluk